5 úrovní realitních makléřů, podle sportovní terminologie

Sport už dávno není to, co býval před lety. Jestřábí oko. Měřiče tepové frekvence. Videorozhodčí. Fitness náramky. Strava založená na individuálních intolerančních možnostech jedince. Voděodolné plavky z nano vláken. Analytická práce s „big daty“. Aplikace, která pozná mentální nastavení sportovce je už roky běžnou rutijní záležitostí fotbalistů AC MILAN.

Vrcholového výkonu už prakticky nelze dosáhnout jen talentem, pracovitostí a vytrvalostí. Vrcholového sportovního výkonu už dávno nelze dosáhnout bez financí nutných k zaplacení odborníků, které sportovec potřebuje mít ve svém teamu (kouč, kondiční kouč, mentální kouč, fyzioterapeut, výživový specialista, servisman, řidič, markeťák na web a sociální sítě, back-office, který řeší hotely, letenky a přístupy na sportoviště, účetní apod.), technologií nutných pro realizaci i analýzu výkonu a potravinových suplementů, pomáhajících tělu zvládnout extrémní tréninkové dávky.

Stát se mistrem světa, nebo olympijským medailistou v jakékoliv sportovní disciplíně není dílem náhody, ale promyšlené dlouhodobé koncepční strategie.

S ohledem na výše popsané a paralelu mezi vrcholovým sportovním výkonem a vrcholovým podnikatelským výkonem si dovolím rozdělit realitní makléře do pěti úrovní.

Rekreační sportovec – rekreační makléř

Rekreační sportovec je podle mě kluk, kterej si jde zahrát fotbal jen když mu někdo napíše. Většinou tak jednou, dvakrát do roka. Sám si balon nevezme a nejde se zlepšit v herních dovednostech. Sám nezorganizuje odpolední fotbálek. S myšlenkou na fotbal ani neusíná, o fotbale víceméně ve svém životě nepřemýšlí. Když se ale naskytne možnost, naběhne na hřiště a do hry se zapojí. Neřeší co má na sobě za oblečení, prostě si jde jen zakopat. Jakmile ho hra přestane bavit, nehledí na své spoluhráče a oslabení teamu a oznámí svůj konec hry.

Nezajímá ho výsledek, jde mu o radost ze hry. Jakmile radost odejde, nedokáže překonat fyzický nekomfort, způsobený fyzickou nepřipraveností a aktivity zanechá.

Amatérský sportovec – amatérský makléř

Tak tohle už je „pan fotbalista“ jak o sobě s radostí říká. Byť hraje nejnižší českou soutěž, někde na úrovni IV. třídy okresu Plzeň – Jih, jedná se o registrovaného hráče. Nejméně jednou za měsíc, maximálně čtyřikrát za měsíc po práci dochází na pravidelné organizované tréninky, kde se svými spoluhráči a občas i trenérem trénuje fotbalové dovednosti, kondici a taktickou přípravu. Na jaře a na podzim podle svých časových, ale taky fyzických možností nastupuje k ligovým zápasům, kde se snaží prodat to, čemu se na tréninku naučil.

Zajímá ho radost ze hry, ale taky i výsledek. Krátkodobě dokáže vzdorovat fyzickému, i psychickému nekomfortu, který je součástí tréninků i ligových zápasů. Dlouhodobě je však pro něj tento nekomfort nepřijatelný, neboť se jedná právě o nekomfort! Proč by ho měl strpět, když „prakticky o nic nejde?“ Vyhrajeme? Vyhrajeme. Prohrajeme? Prohrajeme, no a co. Zítra je taky den. Sport je pro mě jen zábava. Není to moje práce – nejsem za to placený. Dnes mě to nebaví, kašlu na to. Bolí mě noha, dnes na trénink nejdu. Musíme na oběd k tchýni, zítra na zápas nemůžu kluci.

Vrcholový sportovec – vrcholový makléř

Tohle je taky pan fotbalista, ale jiné ligy! Tohle je fotbalista, který trénuje systematicky, pod vedením trenéra každý den. Od pondělí do pátku. O víkendech hraje ligové zápasy. Neustále přemýšlí, jak by svůj výkon vylepšil. Přemýšlí nad tréninkem, nad každým svým pohybem, přemýšlí nad životosprávou, nad regenerací, nad psychickou připraveností. Ve volných dnech si jde dokonce sám zaběhat, aby zlepšil svou kondiční připravenost. Pro výkon a pro zlepšení je ochoten udělat vše. Fotbalu dává maximum, ale jeho výkony ho zatím neuživí. Sní o tom, že se bude fotbalem jednou živit, ale zatím jeho příjem stačí maximálně na pokrytí potravinových suplementů, které si nad rámec běžné stravy sám kupuje. Přes týden vezmě občas nějakou tu brigádu, aby si přivydělal, jinak dochází dálkově na vysokou školu. Je to mladý kluk – zelenáč s budoucností.

Jde si tvrdě za svým snem. Je to dříč! V kolektivu je oblíbený. Jeho spoluhráči i trenér věří, že pokud mu jeho nasazení a hlavně jeho zdraví vydrží, mohl by si za pár let zahrát nejvyšší českou ligovou soutěž a fotbalem si začít dobře vydělávat!

Fotbal miluje. Je pro něj vášní. Má radost ze hry. Ale ještě větší radost mu dělá vyhraný zápas, kterého byl součástí. Díky své fyzické, ale i psychické připravenosti je resistentní vůči sportovnímu nekomfortu. Ví totiž, že pouze pravidelné vystupování s komfortní zóny dokáže jeho výkon posunout vpřed. Mentálně je to už profesionál. Výkony ale stačí zatím jen na III. ligu.

Profesionální sportovec – profesionální makléř

Má vše co vrcholový sportovec. Teda kromě brigád a školy. Nad to má však byt s terasou na Letné, hezké nové BMW 4 v M-Paketu a když přijde o víkendu do Kozičky, nestane se mu, že by se neposadil. Ano poznali jste správně, tohle už je fotbalista nejvyšší české ligové soutěže. Podle lokace bytu asi tušíte, za jaký klub to hraje… 😎

Nechci to ale zlehčovat!

Tenhle ten kluk měl samozřejmě na začátku talent, ale nebýt jeho pracovitosti a cílevědomosti, nikdy by se nedostal do nejvyšší české soutěže. Je to profesionál po všech směrech a to se odráží i na jeho měsíční výplatě. Pro mladé začínající fotbalisty je to velký vzor.

Reprezentant

Nejlepší z nejlepších! Jeden z mála vyvolených, který byl svými výkony vybrán, aby reprezentoval celou zemi pod českou národní vlajkou. Čest. Prestiž. Kariérní vrchol. Sen každého začínajícího fotbalisty.

 

Kam se řadí vaše realitní výkony? Poznali jste se někde? Jste amatér, vrcholový sportovec, nebo snad reprezentant?

 

~ Martin Tesárek

Chcete podobné články najít přímo ve svém e-mailu?

Každou středu nový realitní článek, nebo video. Přidejte se k více než 256 odběratelům.

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Nebojte se rozvířit diskuzi...