TŘI PRACOVNÍ PILÍŘE

Moje práce se skládá ze třech hlavních pracovních pilířů, na kterých stojí všechny mé výsledky. Je to práce kreativní, práce stereotypní a práce interaktivní. Každá z nich má svoje neodmyslitelné místo v mém životě a opravdu dlouho mi trvalo, než jsem to poskládal a vymyslel tak, aby to bylo co nejefektivnější. Pořád to není ono, ale za poslední dva…

Moje práce se skládá ze třech hlavních pracovních pilířů, na kterých stojí všechny mé výsledky.

Je to práce kreativní, práce stereotypní a práce interaktivní. Každá z nich má svoje neodmyslitelné místo v mém životě a opravdu dlouho mi trvalo, než jsem to poskládal a vymyslel tak, aby to bylo co nejefektivnější. Pořád to není ono, ale za poslední dva roky jsem to hodně vychytal a vy se teď dozvíte jak.🙂

Klid = Kreativní práce.

Dostal jsem se do fáze, kdy mám na můj vkus opravdu hodně práce s prodáváním a pronajímáním nemovitostíkdy buduju firmu a v neposlední řadě i vzdělávací projekt pro realitní makléře.

A v takovém zápřahu se prostě nevyhnete poruchám spánku, fotrovatění a poruchám soustředění.😀

(Jak bojuju s fotrovatěním, poruchami spánku a soustředěním vám asi taky někdy napíšu, je to legrace).

Kreativní práce je pro mě nejdůležitější součástí z té mozaiky všeho ostatního. Přináší mi pozornost klientů kteří mě znají, přináší mi pozornost klientů, kteří mě neznají, takže mi přináší práci a zakázky a následně samozřejmě i peníze, které mě i moji rodinu živí.

A právě proto této činnosti věnuju spoustu času, ale i pozornosti. V mém týdenním programu zabírá kreativní práce 7,5 až 10 hodin. Každý týden. Tento prostor věnuju psaní článků, vymýšlení scenářů k videím, psaní textů prezentací, vymýšlím marketingové kampaně, vytvářím prezentace nemovitostí, vzdělávací semináře a dělám spoustu dalších věcí. Prostě tvořím obsah, který mi vydělává na živobytí a pracuje za mě 24 hodin denně. Je to dlouhodobá strategie. Do budoucna bych se kreativní práci chtěl věnovat cca 20 hodin týdně. 

Odpoutejte se od okolního světa!

Kreativní práce se nedá dělat v prostředí, kde se mě někdo na něco dvakrát za hodinu zeptá, kde zvoní telefony ostatním, nebo nedejbože mně.

Pokud chcete být efektivní a rychlí, je potřeba kreativní práci dělat v prostředí, kde vás nikdo a nic neruší. Pro mě je to domov, ale i třeba moje kancelář u nás ve firmě. Ale jen když jsem tam sám. Proto tam jezdím mnohdy o víkendu, v pracovní dny ráno na sedmou hodinu nebo i dřív, abych měl nezbytné dvě a půl hodiny času na tzv. hlubokou práci. (Na toto téma doporučuju knihu Cala Newporta – Hluboká práce).

Ale místo ještě není všechno. 

Pokud chcete být efektivní a rychlí, je potřeba kreativní práci dělat i ve chvíli, kdy eliminujete absolutně všechny možné rušivé elementy, které by vás mohly překvapit. Ať už je to telefonát, sms, post na facebooku, nebo kolega, který zaklepe na vaši kancelář a chce se zeptat, jestli náhodou nemáte pravítko.😀 (Jasně, že mám pravítko.)

Výzkumy ukázaly, že pokud se něco takového stane, minimálně 20 minut bude většina z nás hledat přetrženou nit. A pokud chcete být rychlí a efektivní, tak to je něco, co nechcete zažít ani jednou, natož opakovaně. 

A proto, když nastane můj čas na kreativní práci, já svůj telefon uvádím do módu LETADLO a ještě před tím jej přesměruju na moji virtuální asistentku, se kterou jsem domluvený, co má přesně v té chvíli mým zákazníkům vyřídit. Navíc na telefonu a macbooku zapínám funkci “Nerušit”, což znamená, že se odpojím od sociálních sítí, emailů a všeho, co by mě mohlo svojí notifikací vyvézt z koncentrace.

Zároveň je potřeba, abyste o sobě zjistili ještě jednu důležitou věc. Každý z nás má v průběhu dne chvíle, kdy se mu podobná práce vykonává snadněji. Každý to má jinak. Já jsem vypozoroval, že se mi nejlépe soustředí brzo ráno, když je mozek odpočatý. Nejsem zrovna stávací typ a jsem spíš mnohem víc sova, než skřivan, takže to znamená chodit významně dřív spát i vstávat. Je to boj, ale dá se to. 

Neklid = Stereotypní práce.

Stereotypní práce je pro mě činnost, která snese i jistou dávku vyrušení. Můžete se při ní dostat do stavu “plynutí” (FLOW) jako při hluboké práci, ale když se to nestane, tak to vlastně zas tak úplně nevadí. 

Mluvím o “čištění” emailové schránky, o vyřizování jednotlivých telefonátů, o plánování schůzek a diáře, o emailové a telefonické komunikaci s klienty i ostatními kolegy v kanceláři, o vedení porad, administrativě atd. Jasně, pokud budete mít klid a nebude vás nikdo a nic rušit, tak stereotypní, administrativní nebo rutinní činnost uděláte pravěpodobně mnohem rychleji. Ale oproti kreativní práci to nebude mít vliv na kvalitu, a to je pro mě podstatné.

Tato činnost mi v tuto chvíli zabírá zhruba 10 hodin každý týden, cca 2 hodiny denně. Mám dopředu naplánované chvíle, kdy se této činnosti věnuju. Každý den je to před obědem nebo po něm. Vypozoroval jsem, že tehdy jsou i moji klienti nejaktivnější, a proto v tu chvíli snesu i jistou dávku vyrušení, protože se věnuju práci, která nevyžaduje maximální míru koncentrace. Navíc nechci, aby se moji klienti bavili vždy jen s asistentkou, takže mám tuto činnost naplánovanou tehdy, kdy nejčastěji volají. 

Socializace a plánování.

A vzhledem k tomu, že socializace je pro mě dalším důležitým prvkem, nechci být celý den zavřený někde v místnosti a nepotkat živáčka. Baví mě potkávat kolegy v kanceláři, diskutovat s nimi, bavit se s klienty o všem možném, ale zároveň mám rád, když je i tento čas předem naplánovaný a má svůj začátek i konec. 

Ostatně jako všechno ostatní. Vypozoroval jsem, že nejméně efektivní den je ten, který si nenaplánuju. Pokud řeším věci nahodile tak, jak přijdou, mám tendenci skákat z jednoho úkolu na druhý, všechno mi trvá mnohem déle a nejsem schopen pořádně nic efektivně dokončit. 

V poslední době aktivně pracuju na tom, aby v mém programu bylo stereotypní práce co nejméně. 10 hodin týdně je prostě pořád příliš mnoho. Stereotypní práce totiž málokdy vydělává peníze. Je to nezbytná agenda a administrativa, bez které to nejde, ale čím méně jí bude, tím více času zbude na kreativní práci.

A protože mi kreativní hluboká práce dlouhodobě přináší kvalitní výsledky, efektivitu a peníze, chci se jí také dlouhodobě věnovat co nejvíc. V ideálním případě bych chtěl minimálně polovinu svého pracovního času věnovat právě kreativě. Další výhodou je, že kreativní práci můžu vykonávat kdekoliv na světě bez potřeby setrvat na jednom určitém místě. A to mě na tom láká asi úplně nejvíc. Pak ale budu muset vyřešit ještě třetí pilíř, který sebou bezesporu také přináší klienty, zakázky a tedy i peníze. Jsou to schůzky.

Interakce. 

Interakcí mám na mysli schůzky s klienty, s makléři, semináře, které pořádám, školení, kterých se účastním, prohlídky nemovitostí, náběry nemovitostí, obědy s klienty, s kolegy. Prostě setkání, kterých se fyzicky musím účastnit. Jako všechno ostatní mají v mém týdenním plánu předem daný prostor.

Jak jsem už trochu napověděl, může se jednat o obědy v restauracích přes poledne, odpolední kávu v kavárně, večer je prostor na dobrou večeři, nebo se může jednat o klasickou schůzku v kanceláři, prohlídky v prodávaných nemovitostech, které tak nějak většinou vyjdou někdy na odpoledne. Velmi výjimečně si domlouvám i pracovní snídaně. Výjimečně proto, protože ráno se chci prostě většinou opravdu věnovat kreativní práci. Na druhou stranu musím říct, že začít den pracovní snídaní je neuvěřitelná pecka.

Svůj program k interakci jsem si přizpůsobil úplně stejně jako všechno ostatní. Mám na ni předem vyhrazený čas ve chvíli, kdy se nejčastěji děje. Tedy poledne, odpoledne, podvečery nebo večery. Každý den v týdnu jinak, abych měl více variant pro klienty. Na konci článku se můžete podívat, jak je v mém diáři předdefinovaný klasický týden.

Hlavně nehejbat!!!

Předdefinovat si termíny je ale jedna disciplína. Tu zvládne každý. Protože napsat si do diáře cokoliv zvládneme všichni. Pro mě bylo ale největší peklo se naučit, že se s těmi předdefinovanými termíny nehýbe!!! Jakmile pohnete s jedním nebo druhým termínem, rozsype se vám celá skládačka jako puzzle s tím rozdílem, že puzzle dohromady dáte v pohodě kdykoliv znovu. Termíny ve vašem diáři, které prošvihnete, už zpátky nikdy nedostanete, protože vrátit čas se nedá. A jakmile si je přehodíte na dobu, do které nezapadají, nebudete efektivní. Proto to pak nefunguje.

Já vám přeju, abyste si svojí hlubokou práci užívali ve chvíli, kdy na to máte dostatek času a klidu. Protože s klidem a s kreativní prací prudce stoupne kvalita vaší služby a obsahu, který budete vytvářet, a který vám bude přivádět nové zákazníky a udrží pozornost těch stávajících. 

Mějte se fajn, Michal

Klasický týden, kam doplňuju už jen schůzky.

Chcete podobné články najít přímo ve svém e-mailu?

Každou středu nový realitní článek, nebo video. Přidejte se k více než 256 odběratelům.

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Souhlasíte? Nesouhlasíte? Nebojte se rozvířit diskuzi...